Folklórní soubor Haná Velká Bystřice


Performances and other events

22.3.  VYNÁŠENÍ SMRTKY - 17-18 hod. lávka přes Bystřičku u zastávky ČD (Krušpánek a Čekanka) - cekankavb.estranky.cz - "Smrt plave po vodě nové jaro k nám jede." Děti z Čekanky a Krušpánku vynesou smrtku a vyprovodí tak poslední zbytky zimy.
25.3.  KVĚTNÁ NEDĚLE - PLETENÍ TATARŮ - 15-18 hod. Západní křídlo zámku - Květnou nedělí začíná "svatý" týden a do mrskutu zbývá jen pár dní. Připomeňte si s chlapy z Roviny, jak se plete správný tatar. Pokud budou správné proutky, možná půjde vyrobit i vrbová píšťalka.
2.4.  MRSKUT - VELIKONOČNÍ OBCHŮZKA - 10-12 hod. - "Kázal kadlec e kadlička, abes dala tře vajička, jedno bily, dvě červeny pro potěšeni." Hanáčtí koledníci obejdou s tatary své milé, aby je symbolicky pomladili.
13.5.  SLAVNOST KROJE - 8-13 hod. ŘK kostel, Zámecké náměstí - Oslava kroje – tradičního lidového oděvu, nejen hanáckého. Letos uvidíte, co v minulosti nosily děti – od nejmenších capartů až po dívky a mládence.
26.5.  SEČENI LÓKE - 7–10 hod. louka u zastávky ČD, farní zahrada - Zvonění brousků na ostří, svist kosy v trávě, kosecké písně... Přijďte s kosou, hráběmi nebo jen tak. Podívat se, přivonět, zaposlouchat se, nechat v sobě zaznít trochu nostalgie zašlých časů a touhy po romantice.
31.8. ‑ 2.9.  LIDOVÝ ROK - XXVI. ročník folklorního festivalu s mezinárodní účastí.
pátek 20 hod. filmové představení
sobota 14 - 23 hod. odpolední vystoupení dětských folklorních souborů, doprovodné výstavy, večerní galaprogram, ohňostroj
neděle 9 - 18 hod. nedělní mše, přehlídka lidových muzik, vystoupení domácích i zahraničních folklorních souborů
22.12.  ZPÍVÁNÍ U VÁNOČNÍHO STROMU - 16-17 hod. Zámecké náměstí
Vánoční svátky v Bystřici začínají sousedským setkáním u stromečku na náměstí. Společně zazpíváme koledy, bude nás hřát ohnivá vatra a zevnitř punč, grog nebo horký čaj.
26.12.  ŠTĚPÁNSKÉ KOLEDOVÁNÍ - 18-20 hod. Kulturní dům Nadační
"Na Štěpána není pána," volávalo se v dobách, kdy v tento den končila pacholkům služba a následovaly veselé zábavy. Dnes malí i velcí bystřičtí Hanáci potěší písničkami, tanci i muzikou a popřejí šťastný nový rok.


Friendly web sites: MS band | Žaluzie Hajný | Fantajm band | Pálenice Ořechovka | FS Lipka