Folklórní soubor Haná Velká Bystřice


Krušpánek

Vedoucí souboru: Mgr. Lenka Langerová
Kontakt: lenka.langerovaZavinaccentrum.cz
Rok založení: 1986

Zkouška souboru je každý čtvrtek od 16:00 v tělocvičně školy ve Velké Bystřici.

Soubor zpracovává říkadla, písně, tance a zvyky z Hané. Jednotlivé náměty jsou zpracovány choreograficky do pásem. Děti tancují ve svátečních hanáckých krojích nebo v pracovních hanáckých krojích. V současné době má soubor 30 členů ve věku od 7 do 13 let.

Na začátku bylo přání několika maminek ze souboru Haná naučit něco milého své děti a předvést je divákům. Prvním vystoupením tak byly Dožínky ve Velké Bystřici v roce 1986. Všechny děti byly tenkrát ve věku 2-6 roků a jejich vystoupení mělo velký úspěch. Tím to všechno začalo. V práci s dětmi pokračovaly Eva Kadalová, Lenka Langerová a Zdena Malinková, která doprovázela děti na harmoniku. V roce 1995 byla harmonika nahrazena dětskou muzikou složenou z členů Krušpánku. Nyní soubor doprovází muzika Kanafaska pod vedením Víta Langera a pod vedením Lenka Černínové pilně nacvičuje nová dětská muzika složená opět z dětí našeho souboru, která měla již svou premiéru na vánočním vystoupení v roce 2007.

Většina nových dětí přichází do Krušpánku ze souboru Čekanka, kde již získaly první taneční zkušenosti. Nejstarší děti mohou z Krušpánku přejít do souboru Kanafaska a pokračovat tak až do dospělosti.

Soubor nacvičuje téměř každý rok nové pásmo, ale udržuje v repertoáru i několik starších pásem. Vystupuje také s vánočním programem a účastní se masopustní obchůzky se souborem Haná. Každý rok vystupuje na festivalu Lidový rok ve Velké Bystřici a zúčastňuje se soutěží dětských folklorních souborů s velmi dobrými výsledky. Nejcennějším byl pro soubor postup na Moravskou zemskou přehlídku v roce 2005 a v roce 2007 postup na celostátní přehlídku v Jihlavě mezi nejlepší soubory ČR.

Děti se také mohou pochlubit svým účinkováním na festivalech ve Frenštátě pod Radhoštěm, v Rožnově, Prostějově, Hlinsku, Liptále, na Dětské strážnici a dalších místech naší republiky. V zahraničí soubor vystupoval v roce 1980 v Belgii, v roce 2004 v Polsku a v roce 2005 ve Slovinsku.

Nejdůležitější ale je, že děti tancování a zpívání baví, že rády chodí na zkoušky. Naučí se kromě základních tanečních kroků a mnoha písniček také se pohybovat na jevišti a poznají, co to je pocit odpovědnosti ke kamarádkám a kamarádům. Často počasí láká spíše ke slunění venku nebo naopak k zalezení k televizi, ale když je zkouška, tak se musí a stejně tak na vystoupení. Protože i když to potom na jevišti vypadá krásně a jednoduše, je to všechno velká dřina.

Ale kromě nacvičování a opakování na zkouškách pořádáme pro děti i jiné akce. Například pravidelně na začátku jara společně s Čekankou utopíme Mořenu a přivítáme jaro. Většinou dvakrát ročně vyrazíme na víkendové soustředění na Pohořany, kde si kromě tancování užijeme i spoustu legrace, soutěží a her.
Partnerské weby: MS band | Žaluzie Hajný | Fantajm band | Pálenice Ořechovka | FS Lipka